Spaces „pomáhají vytvářet projektové týmy a komunity tím, že poskytují vymezený prostor (space) pro relevantní služby, stránky a obsah“. Protože je jeden obrázek leckdy lepší než mnoho slov, podívejme, jak taková stránka ve Spaces vypadá:

Samozřejmě, nic, co byste už neviděli – ať už se tomu říkalo dashboard, portál, jednotný front end, či jinak. Spaces jsou skutečně především o prezentační vrstvě – umožňují vizuálně uspořádat nejrůznější firemní i mimofiremní obsah, a to buď na úrovni jednotlivce (Personal Spaces) nebo skupiny lidí (Group Spaces), ať už se jedná o pracovní tým či volné sdružení zájemců o nějaké téma.
Velmi silnou stránkou Spaces je to, že jejich užívání nevyžaduje žádné programátorské znalosti a jejich ovládání je skutečně velice intuitivní – během produktové prezentace si můj kolega Radovan Vacek zkusil ve volných chvilkách vytvořit svůj vlastní group space a během necelé hodinky jej měl hotový (z hotových komponent a služeb, samozřejmě). Kdo znáte produkt AquaLogic User Interaction, budou Vám spaces připomínat communities z ALUI. Na rozdíl od ALUI (dnes přejmenované na WebCenter Interaction) jsou však spaces postaveny na technologii ADF, proto by jsou mnohem robustnější a poskytují rychlejší odezvy.
Jinak, asi Vás nepřekvapí, že Spaces obsahují takové vlastnosti, jako je bezpečnostní koncept rolí (kdo smí co a jak měnit) či šablon a jiných znovupoužitelných komponent atp.
Na závěr: WebCenter sice obsahuje služby pro podporu Web 2.0 (instant messaging, blog, wiki, discussions atd.), většinu obsahu však skutečně jen zobrazuje – ať už se jedná o kalendář nebo o dokumenty uložené v ECM systému, do kterého se přistupuje přes rozhraní JCR 170. O tom ale zas více někdy příště.
No comments:
Post a Comment