Wednesday, 23 February 2011

Přehled vlastností Oracle UCM, část 4.

V dnešním článku se vrátíme k výčtu vlastnosti UCM, tentokrát modulu DocumentManagement:
  • Content Integration Suite: integrační knihovny pro Java API přístup k funkcím UCM.
  • Desktop Integration Suite: klientská aplikace (pro MS Windows), která umožňuje (přes WebDAV protokol) přímou integraci desktop aplikací (Word, Excel, Outlook, Windows Explorer, PowerPoint, Lotus Notes, Word Perfect) s UCM. UCM se jeví jako virtuální síťový disk (vyžaduje implementaci Folders)
  • Dynamic Converter: ad-hoc konverze nativních souborů do HTML či wireless formátů (WAP apod.). Umí konvertovat 225 souborových formátů - pozor! neplést s perzistentními konverzemi pomocí Conversion Serveru. Dynamic Converter slouží pro jednorázové zobrazení nativního obsahu přes web. Využívá se hojně i při WCM (na různých sites je možné užít různé styly).
  • Kofax Release Script - integrace se skenovacími produkty Kofax (integrace se skenovacími produkty Oracle je součástí těchto produktů)
  • Content Tracker: komponenta pro sledování přístupu k obsahu - data jsou kumulována v databázové tabulce, nad kterou je možné pouštět standardní či custom reporty
  • Content Categorizer: vytěžování metadat z textového obsahu. Content Categorizer umí pracovat buď s exaktními pravidly (prefixy či označení jako style ve Wordu), či heuristikou (dostatečný výskyt klíčových slov v dokumentu). Velmi často se rovněž využívají kategorizační stroje třetích stran, zde je možné kategorizovat i netextové informace. Jak je zřejmé, kategorizace je poměrně výkonostně náročné řešení.
  • Report Parser: řešení pro konverzi reportů (myšleno: textových, XML, HTML, či PDF výstupů produktů třetích stran) do web-prohližitelných formátů
  • PDF Watermark: přidání watermarků do PDF (buď perzistetních nebo on-the-fly generovaných)
  • Web parts for SharePoint: umožňují převézt dokumenty z MSSO do UCM a na úrovni MSSO přistupovat přes portlety ke službám jako je vyhledávání, workflow, apod.

Wednesday, 16 February 2011

Jak vydělává Facebook peníze?

Abychom si na chvíli odpočinuli od suchého výčtu vlastností UCM, podívejme se dnes na téma, které souvisí s problematikou Enterprise 2.0 a ke kterému mě inspirovalo shlédnutí filmu Sociální síť, konkrétně, jak je možné, že firma, která nabízí svým uživatelům zadarmo, bylo předloni schopná vydělat miliardu dolarů (viz tento článek).

Podle výše uvedeného článku, má Facebook příjmy hlavně ze tří různých zdrojů:
  • reklama, cca 700 miliónů
  • dárkové předměty (i virtuální, jako např. elektronická přání), cca 150 miliónů
  • poskytováním dat ze své zákaznické báze Facebook Credits ostatním společnostem (původně určeno pro nákup dárkových předmětů), opět cca 150 miliónů; díky 'alternativním platebním metodám' (Facebook kredity může platit i ten, kdo nemá kreditní kartu) se očekává, že jen tato oblast sama o sobě naroste na 1 miliardu dolarů zisku
Co si z toho může vzít běžná česká firma budující portál, od kterého očekává, že jí bude vydělávat?

1. základem úspěchu je dostat uživatele na váš portál a udržet je tam
Většina firem asi nemůže spoléhat na příjmy z reklamy (myšleno: reklamy zboží třetí strany), přesto i pro ně je důležité, aby portál nabrat kritické množství konzumentů jeho služeb.
Výhodu mají ti, kde z podstaty platí, že se uživatel bude pravidelně přihlašovat na portál (např. pravidelné měsíční platby v bance). Ostatní musí být více kreativní (např. v rozumných intervalech připravit adresnou nabídku, o které bude uživatel portálu informován třeba SMSkou nebo emailem a která pro něj bude natolik lákavá, že ho donutí se na ni na portálu podívat).
Když už jsme u Facebooku, ten nabízí 'menším' reklamním partnerům (to jsou ti, kteří utratí na Facebooku za reklamu méně než 10 000 dolarů denně) tzv. Facebook Self-Serve Advertising, kde si můžete sami zadat vlastní reklamní kampaň, která se bude zobrazovat uživatelům dle místa, věku, vzdělání, pohlaví atd. Kromě pomoci s rekruitementem kritické masy pro váš portál můžete Facebook využít i pro 'vyladění kampaně' - uživatelé vám hlasováním 'Thumbs-up' - 'Thumbs-down' jasně dají najevo, o co mají zájem.

2. uživatel je na vašem portálu pán
K pochopení nabídky vašich služeb či produktů nesmí být předpokladem IT vzdělání. Neustále sledujte, jak se chovají vaši uživatelé - důležité jsou zejména ty momenty, kdy je 'ztrácíte' (načítala se stránka příliš dlouho? je příliš složitá? musí uživatel udělat něco, co ho odrazuje od pokračování?) - a odstraňujte jim z cesty možné překážky.

Jeden bod přímo z filmu:
3. Vaše řešení musí fungovat vždy, kdy si to uživatel přeje - a já bych dodat, se zabezpečením přiměřeným účelu portálu
Portály mohou firmě poskytnout komparativní výhodu. Pokud se však ukážou jako dostatečně úspěšné, dá se očekávat, že pokud usnete na vavřínech, konkurence vás brzy dohoní.

Jednu věc bychom však oproti Facebooku neměli zapomínat: portály jako Facebook vlastně nic nenabízejí (maximálně tak možná zábavu), zatímco váš portál bude v nějaké míře vždy nabízet vaše produkty či služby. Klíčovým bodem je proto také vědět,
4. k jakému účelu má váš portál sloužit, což může vést jak k cílům uspořit, i k cílům vydělat více.

Wednesday, 9 February 2011

Přehled vlastností Oracle UCM, část 3.

Vlastnosti modulu Content Server (pokračování):
  • Automatické notifikace: umožňuje uživateli resp. administrátorovi zadat kritéria na položky, o jejichž nových verzích chce být uživatel informován. Tento mechanismus je zcela nezávislý na workflows (k zaslání notifikace typicky dochází až po ukončení workflow)
  • Folia: folia nabízejí logické groupování ostatních položek. Pokud se někdy pracuje s rozsáhlým objektem (kniha s více autory), mohou folia pomoci s problémem, kdy má jeden z autorů 'zamknut' celý dokument a ostatní nemohou ukládat svoje změny. Obdobně, jindy bývá žádoucí, aby schválením prošlo najednou hned několik položek, které spolu tvoří logický celek (např. dokumentace pro výběrové řízení). Folia také umožňují pohled na celé fólio pomocí tzv. renderers - standardně se dodává ZIPRenderer, PDFRenderer a MSWordRenderer.
  • Link Management: Link je vazba mezi dvěma položkami, jejíž interpretace muže být různá. UCM v zásadě nabízí dva typy vazeb: volné (peer-peer, parent-child) nebo těsné (attachments - položka v příloze nemůže existovat bez své 'hlavní' položky). Link management se používá kromě jiného jako prevence HTTP 404 (File Not Found Error)
  • Folders: umožňují logické uspořádání (části) do hierarchické struktury připomínající rozvržení dokumentu na disku (zejména, jsou-li na to tak uživatelé zvyklí). Na rozdíl od jiných DMS je toto členění v UCM zcela dobrovolné a pro zákazníky, kteří vyžadují různý pohled na své úložiště je možné použít spíše logické členění pomocí metadat.
  • WebDAV: v případě užití Folders, je možné využít k přístupu do úložiště přímo z Office (Lotus Notes či Windows Exploreru) aplikací WebDAV protokol. Podmínkou je nainstalování klientské aplikace Desktop Integration Suite na pracovní stanici koncového uživatele
  • Workflows: kolem workflows v UCM panuje spousta nedorozumnění. Workflow představuje obchodní proces (typicky: schvalování, tvorba či zpracování dokumentu), při němž dokument obíhá po organizaci mezi pro daný krok relevantními uživateli. Workflow také podporují stavovou logiku, která zaručí, že položka či verze obíhající ve workflows není k dispozici uživatelům vně workflow. UCM podporuje 2 typy workflow: tzv. nativní, které umí pracovat s jednou položkou, nemají grafické rozhraní, za to však podporují stavovou logiku a možnost 'dopsat si' workflows dle potřeby pomocí jazyka iDocScript. Kromě toho obsahuje licence UCM omezenou licenci na produkt BPEL Process Manager, který umí vytvářet workflows podle standardu BPEL, v grafické prostředí (JDeveloper), za to však bez spolupráce s nativními workflows nedokáže podporovat stavovou logiku.
  • Administrace: umožňuje z webového rozhraní administrovat řadu úloh jako: archivace položek do offline archivu, migrace konfigurace, nahlížení do auditních logů, systémové reporty, backup/recovery ad.
  • Konfigurace: umožňuje z webového rozhraní nastavovat chování systému, metadatový model, vzhled některých stránek ad.
  • Komponenty na míru: toto je jedna z velmi silných vlastností UCM - možnost dotvořit chování systému přesně dle požadavků zákazníka, a to v prostředí, které je na to připraveno.
  • User Interface: k službám UCM je možné napřímo přistupovat buď přes webové rozhraní, WebDAV, web sites vytvořených pomocí Site Studia (viz část Web Content Management někdy v budoucnu) nebo z portálových prostředí přes portlety
  • Integrace: možnost přistupovat ke službám UCM na pozadí přes: web services (protokol SOAP), Java API (RIDC či CIS/CPS), adaptéry (existují pro integraci se Siebelem, EBS, URM, SES, SAP, ad.), JCR adaptér či REST-like http/s requesty
  • Škálování: i při využití clusterování Weblogicu nabídnout zákazníkovi optimální poměr cena/výkon
Tímto jsme zakončili výčet vlastností základního modulu UCM, tzv. Content Serveru. Někdy v budoucnu se budeme věnovat vlastnostem dalších modulů, jako jsou DMS, WCM, DAM, RM.

Wednesday, 2 February 2011

Přehled vlastností Oracle UCM, část 2.

Vlastnosti modulu Content Server:
  • Check-in/Check-out: Check-in (vkládání) je událost, při níž dochází k vložení nového dokumentu či nové verze dokumentu. Jejími vstupními parametry je sám soubor a jeho metadata. Operace vkládání je podřízena bezpečnostnímu modelu (jen uživatel s patřičnými oprávněními smí vkládat nové položky určitého typu). Událost vkládání představuje možnost provádět další kontroly (zpravidla pomocí vlastních komponent) a může vyvolat další operace (indexování, konverze, spustit workflow apod.)

    Nejčastěji se vkládá jediný soubor. Je však možné i vkládat několik souborů najednou (UCM z nich vytvoří .zip) a nebo mít "hlavní položku" a "přílohy".

    Check-out (rezervace) je událost, při které si uživatel (dočasně) rezervuje položku proto, aby mohl vložit novou verzi. Rezervace je zrušena vložením nové verze, na žádost uživatele nebo zásahem administrátora.

  • Verzování: verze je instance položky v čase (metadat i obsahu). Číslo verze je povinným metadatovým atributem položky, který je možné využít v nejrůznějších systémových operacích (např. "uchovávej jen X posledních verzí", "odmigruj starší verze do offline archívu", ale i např. "nedovol více verzí tohoto typu dokumentu"). Velmi často se využívá jen poslední verze - systém však uchovává i ostatní (minulé i budoucí), a to včetně historie.

  • Aktualizuj metadata: umožňuje aktualizovat či doplňovat hodnoty metadatových atributů; často se děje v rámci workflows

  • Diskuze: které umožňují připisovat k položkám perzistentní komentáře, ve kterých je možné vyhledávat, ale nevytvářejí nové verze

  • Zveřejnění/Stažení (Expirace) obsahu: stavově orientovaná logika, která je základním nástrojem pro implementaci životního cyklu položky ("v přípravě" - "aktuální" - "expirovaná" - "smazaná")

  • Indexování: správa fulltextových a metadatových indexů pro rychlejší a funkčně bohatší vyhledávání

  • Zabezpečení: na toto téma seriál příspěvků začínající zde

  • Vyhledávání: schopnost systému přijmout vyhledávací kritéria a vrátit správně naformátovaný seznam položek nebo samu položku (buď tzv. nativní soubor, nebo jeho webově prohližitelnou podobu - vizte Dynamic Convertor, konverze nebo i Digital Asset Management)
(pokračování někdy příště)