Nejprve bude nutné si uvědomit, kdo by měl (popř. mohl chtít) mít k obsahu přístup a jaký.
Web Center pracuje s konceptem role, což je seznam oprávnění k nejrůznějším akcím. Základních rolí, které se vytvářejí s každým novým pracovním prostorem a ze kterých je potom možné vycházet při definici dalších rolí, je celkem 5.
- Moderátor - typicky tvůrce "prostoru", vedoucí projektu apod.
- Účastník - člen týmu s oprávněním měnit/přidávat (typicky: obsah, ne oprávnění)
- Čtenář - smí jen nahlížet
Z těchto ingrediencí je pak třeba namíchat vhodný koncept - z hlediska dostupnosti i bezpečnosti. Moderátor může přidat, či jen přizvat konkrétní účastníky. Stejně tak ale může jen zveřejnit prostor a nechat na uživatelích, ať se k jeho sledování přihlašují sami (self-registration), či naopak udržovat nad přihlášenými kontrolu schvalováním jejich požadavků o přístup.
Tímto se samozřejmě stanoví pravidla pro celý prostor. U každé stránky (záložky) je pak možné dále doladit pravidla - prostor tedy může obsahovat stránky pro "public users", ale ve skutečnosti se zobrazí jen některé.
Velmi vítaným pomocníkem při vytváření pracovních prostorů jsou pak i šablony, které umožňují uložit základní rozložení a nastavení pravidel přístupu. Nástroj je dodáván se třemi defaultními šablonami (prázdná, pro projekty a pro komunity), které ukazují, jak na to.
No comments:
Post a Comment