Wednesday, 26 August 2009

Národní standard pro eSSL - 2.část: Zabezpečení

V druhé části se budeme zabývat zabezpečením, tj. zejména rolemi, které definují oprávnění přístupu k obsahu, resp. oprávnění provádět operace. Tato problematika je do jisté míry samopopisná a vychází z tabulky:

































































































































































































FunkceRole

uživatelskésprávcovské

Běžný uživatelPosuzovatel skartačních operacíMístní správceÚstřední správce
Tvořit nové spisyAnoNeNeNe
Přijímat dokumentyAnoNeNeNe
Přetřídit dokument do seskupeníAnoAnoAnoAno
Vyhledávat a číst dokumentyAnoAnoAnoAno
Měnit metadata spisuNeAnoAnoAno
Udržovat spisový plánNeAnoAnoAno
Smazat spisyNeAnoAnoAno
Měnit metadata dokumentůNeAnoAnoAno
Smazat dokumentyNeAnoAnoAno
Zavést nebo odstranit pozastavení skartační operaceNeAnoAnoAno
Exportovat a importovat seskupení a dokumentyNeAnoAnoAno
Prohlížet transakční protokolyNeAnoAnoAno
Přidělovat vlastní přístupová práva jiným uživatelůmNeAnoAnoAno
Definovat a prohlížet systémové zprávyNeAnoAnoAno
Změna skartačního režimuNeAnoNeNe
Zničení nebo přenos dokumentu nebo seskupeníNeAnoNeNe
Přidávat nové věcné skupinyNeNeAnoAno
Přesunout data transakčního protokolu do off-line paměťových médiíNeNeAnoAno
Provádět všechny operace související s uživateli a jejich přístupovými právyNeNeAnoAno
Konfigurovat a spravovat transakční protokolNeNeNeAno
Přidělovat přístupová práva místním správcůmNeNeNeAno
Zřizovat a spravovat role pro správu typových spisůNeNeNeAno
Udržovat systémové parametryNeNeNeAno
Měnit obsah dokumentůNeNeNeNe
Měnit údaje transakčního protokoluNeNeNeNe

Z tabulky snad jen zdůrazněme pokus o oddělení práce s přípravou obsahu (tvorba spisů, možnost přijímat dokumenty "na sebe") od administrátorských úloh - stejně tak některé specifické úkony (např. změna skartačního režimu) jsou k dispozici jen specifické administrátorské roli.
Z tabulky lze však rovněž získat i poměrně zevrubný přehled, jaké operace by měl ERMS podporovat. K tomu se vrátímě někdy příště.

Wednesday, 19 August 2009

Národní standard pro eSSL - 1.část: Uspořádání dokumentů

V dnešním článku se budeme věnovat dlouho avizovanému tématu, a to návrhu Národního standardu pro elektronické spisové služby tak, jak je dnes k dispozici. Protože se jedná o rozsáhlé téma, bude třeba jej rozdělit na několik částí. V této začneme od uspořádání dokumentů uvnitř systému ERMS.
Uspořádání vychází z tohoto schématu:

Pokud by tento obrázek byl pro Vás nepochopitelný, nabídnu ještě jeden, který sice neobsahuje všechny detaily, ale za to je naprosto jasný:

Začněme úplně na nejnižší úrovni: dokument se může skládat z jedné či několika komponent, tj. několika souborů. Ideou, která je za tímto požadavkem je práce s emaily, které mohou mít více příloh (každá příloha bude komponentou). Podobně může vypadat zpráva poslaná přes datové schránky. Přesto, z pohledu mnoha operací je nejmenší jednotkou dokument a od dalšího dělení můžeme abstrahovat.
Pokud bychom přeskočili na úplně opačný konec, systém ERMS musí umožňovat definici a spravování několika spisových plánů. Ty se pak dále dělí na věcné skupiny a spisy, přičemž v jedné věcné skupině mohou být pouze věcné skupiny nebo pouze spisy a členění věcných skupin musí být umožněno alespoň na 3 úrovně; počet hierarchií spisového plánu pak nesmí být vůbec omezen.
K čemu slouží takovéto dělení? Jednak vychází ze zvyklostí. Z hlediska elektronického zpracování však podporují dvě základní vlastnosti:
  • dědičnost - např. při změně metadat (např. spisový znak) je změna na vyšší úrovni automaticky propagována do všech nižších úrovní; podobně je možné od nějaké úrovně dolů vše uzavřít, tj. zakázat přidávání dalších dokumentů, změny metadat apod.
  • hromadné operace - např. import či export celé věcné skupiny
Od úrovně spisu je možné přiřadit velmi specifický parametr ERMS, a to skartační režim. Detailně se mu budeme věnovat někdy příště, ale toto je parametr, který se stará o to, aby položku nebylo možné smazat před uplynutím skartační lhůty a naopak, aby po jejím uplynutí položka automaticky vstoupila do skartačního workflow.
Na úrovni uprostřed schématu je pak ještě možné spis dále dělit na (volitelné) součásti a díly. Jejich specifikum spočívá v tom, že v jedné otevřené součásti může být jen jeden otevřený díl, tj. díl do kterého je možné přidávat další dokumenty, či měnit metadata.

Wednesday, 12 August 2009

Oracle UCM se umístil mezi leadery v gartnerovském magickém kvadrantu pro WCM na rok 2009

Původně jsem plánoval, že se tento týden vrátíme k návrhu Národního stadardu pro eSSL, ale vyšla zpráva, o kterou se jednoduše nemohu nepodělit: Oracle UCM se (opět) umístil mezi leadery v magickém kvadrantu analytické společnosti Gartner pro oblast Web Content Management na rok 2009.

Kompletní správa je k dispozici na tomto linku.


Dovolím si ještě pár komentářů: Oracle se umístil jako nejlépe hodnocená firma v oblasti "ability to execute", což je v podstatě schopnost doručit projekt za domluvených podmínek a ne náhodou souvisí i s počtem dodávaných projektů v daném období.

Naše pozice v oblasti "completeness of vision" může být ovlivněna i tím, že nová verze 11g pro produkt UCM bude uvolněna teprve v druhé polovině tohoto roku. Očekává se zejména mnohem větší provázání s portálovými řešeními - někdy se objevuje termín Open WCM, tj. schopnost provádět úpravu webového obsahu, např. tak, jak jsme je viděli v ukázkách v článku z 29.7.2009, a to v plně personalizovaném portálovém prostředí. Uvidíme ale, co se nakonec do 11g podaří vše dostat.

Mezi silnými stránkami je zmiňován i "recommendation engine" a CRM. To druhé asi představovat není třeba, ale první termín může být relativně neznámý. Jedná se o produkt Real-Time Decision Maker (RTD). Spolupráce s WCM (a CRM na druhé straně) se týká především toho, že RTD sleduje chování koncových uživatelů a dokáže-li uživatele nějakým způsobem autentikovat (ať už přímo jeho identitu, nebo "příslušnost ke skupině"), může patřičně změnit obsah i formu stránek. Nejčastěji se mění nabízené inzeráty (na produkty či služby). Pravidla mohou být buď přímo řízena (např. odd. marketingu) nebo mohou být i samoučící (znáte např. z amazon.com, kdy se zobrazují sekce "Frequently Bought Together" a "Customer Who Bought This Item Also Bought"). Obávám se ale, že u nás zatím o podobné řešení moc zájem nebude - souvisí to zejména se stavem využívání CRM systémů obecně.

Výtka vůči cenám licencí Oracle v porovnání s cenami konkurence trošku srovnává hrušky s jablky - existuje řada řešení, např. RedDot, nedávno koupený OpenTextem, která neumí nic jiného, než WCM, a je jasné, že už jen z tohoto titulu budou levnější. Samozřejmě, nepožaduje-li zákazník nic jiného navíc, a to ani v blízké budoucnosti (tak s výhledem na 5 let), nemá mu asi smysl naše řešení nabízet. Na druhé straně, s Oracle UCM dostane v ceně vlastně všechny komponenty ECM řešení - Document Management, WCM, Digital Asset Management, Records Management, ad., a to za jednu cenu. Při implementaci dalších modulů se už využívá centrální komponenta UCM, Content Server a navazuje se na běžné nutné administrátorské úkony (zálohování, mazání nepotřebného obsahu atd.) a navíc na rozdíl od řady dalších dodavatelů není nutné jednotlivé moduly spolu integrovat, takže v celku může vyjít cena řešení výrazně méně. Je ovšem zřejmé, že tento koncept musí nejprve zákazníkům někdo představit a také, že určitě budou existovat organizace, které se v něm nenajdou.

S odkazem na budoucí vývoj budiž řečeno, že už nyní existuje suite, která obsahuje licence jak na Web Center, tak na Oracle UCM.

Wednesday, 5 August 2009

Kde mohu najít další informace?

V souvislosti s konáním Webcastu minulý týden (mimochodem, pokud jste jej nestihli a měli byste o obsah zájem, celý záznam je k dispozici na stejném linku v sekci Recorded Events) mě napadlo věnovat článek tento týden přehledu míst, kde je možné získat další informace.

Především je to tento blog a česká E2.0 wiki, na které budeme postupně doplňovat články "trvalejšího" charaketru (how-to's, knowledge base). Pokud Vám nějaké informace zásadně chybí, pošlete mi email a já se to v rámci časových možností zkusím napravit.

Pokud máte zájem o informace z Product Managementu, pořádají se pravidelné čtvrtletní webcasty. Jejich aktualizovaný přehled by měl být na tomto linku (ten poslední tam ale není, tak nevím - raději o něm budu informovat také).

Pokud byste potřebovali pomoci s nějakým technickým problémem či potřebovali radu a nezdálo by se Vám možné použít Metalink, doporučuji 2 diskuzní fóra:
Pro úplnost uvedu ještě některé knihy, které jsou v blízkém vztahu k technologiím Oracle v oblasti E2.0, ale zároveň přinášejí i obecné koncepty pro řešení v dané oblasti, které jsou vlastně technologicky naprosto nezávislé: