Thursday, 13 October 2011

Asi největší novinkou prezentovanou na Oracle Open World 2011 z naší oblasti je Oracle Social Network. Pro ty z vás, kteří již měli příležitost si o tom něco vyslechnout, se jedná o využití nástroje OnTrack pro řadu zajímavých scénářů.

Oracle Social Network byla uvedena skutečně impozantně - ve své keynote ji přestavil Larry Ellison a věnoval ji skoro půl hodiny; dokonce v rámci prezentace předvedl simulované demo na jeden obchodní scénář!

Prezentace je již k dispozici (zde, Social Network je věnována druhá polovina) a pokud vás téma zaujalo, rozhodně doporučuji se na ni podívat - produkt není dále představovat, v podstatě se prodává sám.

Pokud bychom přeci jen chtěli docílit nějakého shrnutí:
  • jakkoli je možnost uchování veškeré komunikace v perzistentní podobě, s možností kontextových komentářů a spoustou dalších "vychytávek" zajímavá, její hlavní hodnota (jedná se o způsob komunikace a cesta zde rozhodně není cíl) je v návaznosti na obchodní proces (v ukázce se jedná o obohacení CRM systému při řízení obchodní příležitosti). Chcete-li, hodnota nasazení Oracle Social Network je rozdíl, o kolik se zlepší proces v dané aplikaci.
Osobně si myslím, že v tom spočívá i hlavní rozdíl mezi tímto nástrojem a jinými sociálními sítěmi (i když takový LinkedIn se může dost dobře stát součástí procesů HR) - zde je počítáno s jeho využitím v rámci jiných obchodních aplikací. Samozřejmostí je integrace do prostředí Oracle Fusion Applications (mimochodem, další zásadní novinka Open Worldu), ale stejným způsobem je možno postupovat i např. u aplikací třetí strany (zejména, jsou-li tyto napsány v technologii, která umí konzumovat portlety).

Novinkou je také to, že Social Network nebude prodáván na CPU a uživatele, ale spíše modelem čerpání služeb cloudu (tj. na jakési bázi měsíčních plateb za skutečně zkonzumované zdroje). Prozatím jsem k tomuto tvrzení nenašel žádné detaily, ale budu pátrat dále.

Friday, 7 October 2011

ADF vs. WebCenter Framework

Svět píše o Steve Jobsovi, v Americe probíhá Oracle OpenWorld, ale my se po určité odmlce způsobené svátky a mojí osobní situací podíváme na velmi technické téma, které, jak se zdá, vzbuzuje otázky nejen u nás.

Pro správné pozicování ADF a WebCenter (zde se omezíme jen na základní komponentu, tzv. WebCenter Framework) je třeba nejprve napsat pár slov o ADF.

ADF je jeden z frameworků pro vývoj webových aplikací v jazyce Java. Jak se píše v záhlaví na jeho domovské stránce na oracle.com, usnadňuje vývoj těchto aplikací tím, že poskytuje služby out-of-the-box a aplikace je možné psát vizuálně a deklarativně; tj. místo psaní řádek kódu se do aplikací "přetahují" myší komponenty, které framework nabízí a které se pak konfigurují (buď v GUI vývojového prostředí, nebo editací XML souborů).

Hlavním přínosem však nejsou ani hotové objekty, ze kterých je možné aplikaci rychle poskládat, ani "programování myší", jako důsledné dodržování architektonického patternu Model-View-Controller, zejména pak oddělení business či doménové logiky (Model) od uživatelského rozhraní (View), a to vše provozovatelné v běžném webovém prohlížeči (Controller).

WebCenter Framework je určen pro psaní portálových aplikací -pro popis vlastností portálu viz. tento dřívější článek. Pokud ponecháme stranou personalizaci obsahu za běhu a podporu formálních norem (portletový kontejner či framework pro psaní portletů dle JSR 168 či JSR 286), je možné řadu cílů (např. "spojení lidí, informací a procesů") dosáhnout i jen za pomocí ADF, či jiného podobného frameworku.

Otázkou však je, jak moc je to efektivní. WebCenter Framework samozřejmě přináší další hotové komponenty určené právě pro portálové aplikace. Jeho síla se pak projeví zejména, když se využijí další produkty suite WebCenter Portal, nebo (teoreticky) produkty podobného zaměření třetích stran (např. BPM procesy mohou běžet i na jiném produktu, než je BPEL PM obsažený ve suitě; podmínkou je užití normy BPEL pro procesy). Jedním takovým příkladem budiž Content Presenter, který umí v portálovém prostředí zobrazovat dokumenty uložené v UCM (k dnešnímu dni, pokud je mi známo, to mohou být HTML dokumenty či obrázky, nikoliv "nativní dokumenty" a jejich PDF konverze).

Jinak, WebCenter Framework je postaven nad ADF a budete-li aplikace psát (druhou možností je konfigurovat hotovou aplikaci WebCenter Spaces), bez znalosti ADF se určitě neobejdete.