Wednesday, 27 May 2009

Conversion Server, Outside In, Inbound Refinery

Tyto termíny, které se váží v podstatě ke stejné funkcionalitě a stejnému kusu kódu, se velmi často pletou.

Dávno, ještě za dob před akvizicí Stellentu, byla detekována potřeba nabídnout konverze formátů (pozor! neplést s autorizovanou a neautorizovanou konverzí z listinné podoby na elektronickou či naopak) jako součást řešení správy dokumentů.

Primární motivací byla možnost konvertovat různé formáty do webově prohližitelných formátů (html, XML, PDF, TIFF), to jest možnost prohlížet výstupy s nejrůznější tlustých a mnohdy ne nejlevnějších klientských aplikací přímo z webu; samozřejmě často se jednalo o zjednodušený náhled (např. při konverzi trojrozměrného modelu vytvořeného v CADu do PDF se mohlo jednat jen o řezy jako je půdorys atp.)

Další motivací, při řešení správy multimediálního obsahu (Digital Asset Management), byla pak konverze na stejný formát o jiné velikosti (např. velká barevná fotografie je konvertována na 2 menší, které se zobrazují na firemních stránkách podle rychlosti připojení, černobílý formát pro tisk a thumbnail pro náhledy) či dokonce streaming (při správě zvukových souborů a zejména videí).

Pro tyto účely bylo vytvořeno několik modulů, z nichž ten základní se jmenoval Inbound Refinery. Postupem času se ukázalo, že o tyto moduly je zájem i jako o oddělené konverzní řešení (tam, kde existovaly DMS, které podobnou funkcionalitu nedokázaly nabídnout). Proto už za dob Stellentu bylo možné koupit Conversion Server jako samostatné řešení (přesto např. budete-li hledat dokumentaci, hledejte dokumentaci k Inbound Refinery). A to, že o něj byl zájem dokazuje počet formátů, ze kterých je dnes možné konvertovat – je jich více než 400. Přesný seznam najdete na tomto linku.

Pro mnoho klientů však bylo toto stále příliš. Např. v ČR bude díky Datovým schránkám a zejm. připravované novele Zákona o archivnictví velmi silná potřeba po konverzi do formátu PDF – konverzi do ostatních formátů však zákazník nejspíš nevyužije. Oracle proto přistoupil k dalšímu zjemnění a výsledkem byla technologie Outside In. Tato technologie není dodávána jako produkt, ale jako SDK – není ji proto možné koupit jako oddělené řešení, ale jen jako knihovnu, jenž se stane součástí řešení dodávaného našimi partnery. V případě zájmu proto prosím kontaktujte kteréhokoliv z lokálních partnerů Oracle dle Vašich preferencí.

Vzhledem k připravované novele se nabízí i otázka shody (compliance) řešení s normou (konkrétně se jedná o ISO 19005-1:2005, Electronic document file format for long-term preservation). Řešení je v plné shodě s touto normou (tj. výsledný formát splňuje nároky na formát PDF/A-1). K ověření shody se užívá nástroj Preflight od Adobe, který je k tomu asi nejlepším dostupným nástrojem. Výstup z ověření jednoho takového souboru vizte na přiloženém obrázku:



Wednesday, 20 May 2009

ECM konference - ještě jedno ohlédnutí

Dovolte mi se ještě naposledy vrátit k ECM konferenci, a to zejména k reakcím účastníků (alespoň těch, kteří nám vyplnili dotazník). Z odpovědí je vidět především to, že Datové schránky je skutečně téma dne a že nejvíce respondentů chce další informace na toto téma. Již minulý týden jsme Vás zvali na konferenci konanou 8.6.2009 v Hradci Králové (více zde), na komerční sektor bude pak více zaměřena jiná konference konaná 18.6.2009 v Praze (více na tomto linku).

Ukázalo se, nicméně, že i ostatní témata si našla své publikum. Pokud jste byli mezi těmi, kdo projevil zájem o některé z dalších témat, budeme Vás spolu s našimi partnery kontaktovat. Pro ostatní se pokusíme uspořádat follow-up akce, na které Vás v dostatečném předstihu budeme zvát. Doporučuji též sledovat pravidelné ranní Oracle Coffee, kde se konají zajímavé akce i na jiná témata, než E2.0.

Z příbuzných témat bych Vás rád upozornil i na konferenci zaměřenou na velmi příbuzný obor BPM (Business Process Management). Konferenci, jejímž je Oracle partnerem, pořádá náš partner IDS Scheer. Bude se konat ve dnech 8.-9.6. v Praze a více najdete na tomto linku.

Telegraficky z jiného soudku: na dotaz jednoho partnera, zda je Oracle Information Rights Management podporován i na Linuxu, zní odpověď, že v současné době nikoliv. Certifikační matici najdete zde. Od product managementu máme, nicméně, informaci, že od verze 11g, která bude mj. plně lokalizována do češtiny a kterou očekáváme v nejbližších dvou měsících, bude serverová část k dispozici i pro Linux. Klientská část na Linuxu je taktéž na road mapě, ale až pro další verze.

Na závěr pak uvádíme odkazy na prezentace z ECM konference:


Agenda
Transforming your legacy applications by bringing Web2.0 to the Enterprise with Oracle’s Enterprise 2.0 solutions
Andrew Gilboy, Oracle EMEA
Moderní trendy správy a oběhu dokumentů nejen ve veřejné správě
Michal Rada, vedoucí Iniciativy Informatiky pro Občany
Trendy a výzvy při práci a správě elektronického obsahu
Miroslav Šírl, nezávislý ECM konzultant, sdružení CNZ (Co po nás zbude)
Datové schránky – problém nebo příležitost
Ing. Jaroslav Lubas, obchodní ředitel, aplis.cz
Příběh dokumentu od příjmu po vypravení přes datové schránky
Ing. Martin Bíkl, Software Architekt, CCA
Nasazení Oracle ECM technologií v úřadu veřejné správy
Mgr. Iva Celbová, Solution Consultant, Sefira
Přístupný, čitelný moderní dokument – proč a jak?
Michal Rada, vedoucí Iniciativy Informatiky pro Občany
Oracle WebCenter Suite – The Enterprise 2.0 Portal Platform
Christian Hauser, Oracle Austria
Digitalizace dokumentů s Oracle Document Capture
Jiří Machotka, Oracle Czech; Jiří Bříza, aplis.cz
Oracle Information Rights Management – zabezpečení podnikových reportů
Aleš Novák
, Oracle Czech
Jak uspořit náklady na archivaci emailů? – Oracle Universal Online Archive
Jiří Machotka, Oracle Czech
Oracle E2.0 Komunita

Wednesday, 13 May 2009

ECM konference - první dojmy

Včera, od rána až do odpoledních hodin, proběhla v prostorách Městské knihovny v Praze každoroční Oracle konference na témata spojená s problematikou ECM, či jak se čím dál častěji objevuje, E2.0.

Zájem o letošní ročník byl podpořen vládní iniciativou eGON, zejména pak zákonem 300/2008 Sb., "O Datových Schránkách", jehož nabytí účinnosti je už skutečně za dveřmi.

V rámci konference jsme se pokusili mix informací, tj. od vysvětlení toho, o čem datové schránky jsou a jak se účinnost zákona postupně promítne do změn uvnitř organizace (zejména v prezentacích p. Michala Rady a p. Miroslava Šírla ze sdružení Co po nás zbude), přes popis řešení, jak jej vidí Oracle spolu se svými partnery (reprezentovanými p. Jaroslavem Lubasem ze společnosti Aplis), až po zkušenosti z implementace z konkretního běžícího projektu v resortu spravedlnosti (tuto přednášku představil p. Martin Bíkl ze společnosti CCA Group). Zařazení bloku o základních informacích se ukázalo jako velmi prozíravé, neboť tato část vyvolala nejvíce dotazů. Určitě na tom měl velký podíl i vstřícný a otevřený projev p. Rady, jehož přednášky ne náhodou dostaly nejlepší hodnocení. Případné zájemce o pokračování srdečně zvu na konferenci zaměřenou výhradně na téma Datových schránek, která proběhne 8. června v Hradci Králové a jíž je Oracle partnerem. Více o této konferenci naleznete na tomto linku.

Kromě Datových schránek jsme se však věnovali i dalšímu tématu, které bude mít brzy oporu v legislativě, a to Důvěryhodnému úložišti a dlouhodobé archivaci elektronických dokumentů (hlavní přednášku na toto téma přednesla paní Iva Celbová ze společnosti Sefira).

Téma Enterprise 2.0 nám z praktického hlediska příblížil náš kolega Andrew Gilboy a další kolega, Christian Hauser, nám pak ukázal, jak může vypadat nasazení při využití nástroje Oracle WebCenter Suite, jehož novou a poměrně zásadní verzi očekáváme během následujících dvou měsíců.

V poslední části jsme si pak ještě předvedli další novinky z E2.0 portfolia, a to Universal Online Archive určený ke zvládání velkých objemů dat (příklad byl demostrován na archivaci emailů), Document Capture, řešení pro digitalizaci a v neposlední řadě i využití produktu Information Rights Management při ochraně automaticky generovaných citlivých dat.

Ke konferenci se určitě vrátíme i v dalších týdnech.






























































Hodnocení jednotlivých přednášek



Celkem bylo účastníků 111

(1-nejhorší, 4-nejlepší)
Název, PřednášejícíPočet hodnotícíchSkóre
Transforming your legacy app. by bringing Web 2.0 and Compliance capability to the Enterprise with Oracle's Enter. 2.0 solutions, Andrew Gilgoy693,00
Moderní trendy správy a oběhu dokumentů nejen ve veřejné správě, Michal Rada723,46
Trendy a výzvy při práci a správě el.obsahu, Miroslav Šírl723,00
Datové schránky - problém nebo příležitost, Jaroslav Lubas, Jaroslav Zeman733,18
Příběh dokumentu od příjmu po vypravení přes datové schránky, Martin Bíkl732,78
Nasazení Oracle ECM technologií v úřadu veřejné správy, Iva Celbová713,01
Přístupný, čitelný moderní dokument - proč a jak?, Michal Rada653,42
Oracle WebCenter Suite - The Enterprise 2.0 Portal Platform, Christian Hauser542,96
Digitalizace dokumentů s Oracle Document Capture, Jiří Machotka523,25
Oracle IRM - zabezpečení podnikových reportů, Aleš Novák493,24
Jak uspořit náklady na archivaci emailů? Oracle UOA, Jiří Machotka443,36


Fotky z akce:








Wednesday, 6 May 2009

ECM konference: Last Call

Oracle Corporation

Registrujte se kliknutím ZDE!

Oracle Enterprise Content Management

Oracle Enterprise Content Management konference
Jste připraveni na komunikaci přes datové schránky?

Oracle


Oracle Enterprise Content Management

  • Víte jak můžete vyžít Web2.0 pro usnadnění spolupráce uvnitř Vaší firmy či organizací?
  • Umíte snížit náklady na archivaci emailů a dokumentů?
  • Znáte nabídku společnosti Oracle pro správu elektronického obsahu?

Zveme Vás na konferenci Oracle Enterprise Content Management, kde Vám naši partneři představí své zkušenosti s produkty Oracle ECM a kde Vás seznámíme s největšími novinkami Oracle v této oblasti.

Budeme potěšeni, pokud si na nás uděláte čas v úterý, 12.května od 9:00, v Městské knihovně v Praze.

Registrujte se kliknutím ZDE.

Váš Oracle Tým

úterý 12.května 2009
08:30 – 15:00 hod.

Městská knihovna v Praze
Mariánské nám.1
Praha 1

Agenda

08:30

Registrace účastníků

09:00

Zahájení konference

09:10

Transforming your legacy applications by bringing Web2.0 to the Enterprise with Oracle’s Enterprise 2.0 solutions
Andrew Gilboy, Oracle EMEA

09:50

Moderní trendy správy a oběhu dokumentů nejen ve veřejné správě
Michal Rada, vedoucí Iniciativy Informatiky pro Občany

10:10

Trendy a výzvy při práci a správě elektronického obsahu
Miroslav Šírl, nezávislý ECM konzultant, sdružení CNZ (Co po nás zbude)

10:30

Přestávka na kávu

11:00

Datové schránky – problém nebo příležitost
Ing. Jaroslav Lubas, obchodní ředitel, aplis.cz

11:20

Příběh dokumentu od příjmu po vypravení přes datové schránky
Ing. Martin Bíkl, Software Architekt, CCA

11:40

Nasazení Oracle ECM technologií v úřadu veřejné správy
Mgr. Iva Celbová, Solution Consultant, Sefira

12:00

Přístupný, čitelný moderní dokument – proč a jak?
Michal Rada, vedoucí Iniciativy Informatika pro Občany

12:20

Oběd

13:20

Oracle WebCenter Suite – The Enterprise 2.0 Portal Platform
Christian Hauser, Oracle Austria

14:05

Digitalizace dokumentů s Oracle Document Capture
Jiří Machotka, Oracle Czech; Jiří Bříza, aplis.cz

14:20

Oracle Information Rights Management – zabezpečení podnikových reportů
Aleš Novák, Oracle Czech

14:40

Jak uspořit náklady na archivaci emailů? – Oracle Universal Online Archive
Jiří Machotka, Oracle Czech

15:00

Závěr


Partneři konference:


Patrners logo

ORACLE IS THE INFORMATION COMPANY

Copyright © 2009, Oracle Corporation and/or its affiliates.
All rights reserved.

Kontakt | Právní informace | Prohlášení o soukromí

Zákládáme komunitu!

Vzhledem k rostoucímu počtu zájemců o oblast Enterprise 2.0 a produkty Oracle pro ni jsme v Oracle Czech dospěli k rozhodnutí, že vytvoříme stránky, na kterých budeme
  • informovat o akcích, novinkách, úspěších i zkušenostech nabytých v komunitě
  • poskytovat základní informace a odkazy na ně o E2.0 produktech Oracle
  • sbírat požadavky od Vás, partnerů i koncových zákazníků, abychom mohli dále naše služby i produkty vylepšovat

Pravidelné informace najdete na tomto blogu, informace trvalejšího rázu pak na E2.0 české wiki na tomto linku.

Přeji komunitě mnoho spokojených členů, kterým dokáže pomoci s řešením jejich potřeb.

Za Oracle Czech Váš, Jiří Machotka