A jak do toho celého zapadá WebCenter?
Před zodpovězením této otázky je ještě na chvíli zastavme u termínu integrace. Máme-li připravené moduly, propojitelné pomocí otevřených standardů, pořád ještě někdo tyto stavební kostky pospojovat. Zůstanete-li v oraclovském světě, uděláme to za vás, pro některé neoraclovské systémy, se kterými se setkáváme často to uděláme také, pro jiné však budete potřebovat systémového integrátora či pár vlastních architektů a vývojářů.
Pokud bychom šli odspodu, pro kompozitní aplikace může být zajímavá i datová integrace, tj. sloučení mnoho, často heterogenních zdrojů, aby uživatel mohl dostat jednotný pohled na data organizace. To jsme ve světě BI, DWH či data miningu a na toto téma najdete spoustu zajímavého čtení na blogu kolegů.
Další vrstvou integrace je integrace na úrovni aplikací, což dnes zpravidla znamená využití web services, SOAP či XML messages. Pokud se jedná o orchestrované systémy, tady samozřejmě musí přiložit ruku k dílu jejich tvůrci. O backend processing se však už dokáží postarat komponenty middleware (u Oracle to je Oracle BPEL Process Manager). Kromě backendu je však potřeba občas interagovat i s uživatelem - a to je přesně místo pro WebCenter. Tím, že součástí licence WebCenter Suite je limitovaná licence BPEL PM, jsou v rámci WebCentra dodávány i hotové komponenty pro tzv. "human workflows", tj. pracovní seznamy apod.
Poslední vrstvou, kdy je možné integraci provést, je prezentační vrstva. Zde může WebCenter přispět dvěma způsoby:
1. pro již hotové aplikace je možné využít produkt Ensemble, který umí na úrovni proxy "smíchat" výstupy z několika výstupu (mashup) a dosáhnout tak efektu kompozitní aplikace tak říkajíc ad-hoc. Tento přístup se dá použít i při přechodu z existujících aplikací na nový framework (umí nejen Java a .NET aplikace, ale i skriptovací jazyky jako Perl či PHP). Jeho evidentním nedostatkem bude výkonnost. Výhodou je naopak to, že "smíchání" může provést zkušenější uživatel - vůbec tedy na něj nepotřebujete vývojáře!
2. pro vytvářené aplikace je možné využít WebCenter Framework a tím připravit aplikaci, aby jak uměla začlenit zdroje třetích stran (portlety či jiné zdroje), ale také aby se sama prakticky bezpracně stala takovýmto zdrojem. Není asi tajemstvím, že tímto způsobem jsou či budou upraveny i aplikace Oracle jako je Siebel, Peoplesoft či EBS. Postranním efektem je pak obohacení těchto aplikací o Web2.0 funkce jako je tagging, diskuze, online messaging apod.
Základní myšlenkou kompozitních aplikací je poskytnout uživatelům takovou funkcionalitu, jakou měli či mají ERP systémy, ale při zachování uživatelského komfortu a flexibility, na kterou jsou uživatelé zvyklí z portálových řešení a WebCenter je produkt, který pro tento požadavek nabízí unikátní výhody.
Tím, že odjíždím na dovolenou, se s Vámi až do září loučím. Užijte si konec prázdnin.
Wednesday, 11 August 2010
Wednesday, 4 August 2010
Změny v licenční politice E2.0 produktů verze 11g
2. srpna byla konečně dořešena otázka licencování aplikačního serveru WebLogic pro E2.0 produkty. Jelikož jsou všechny produkty verze 11g instalovány jako J2EE aplikace na WebLogic server, byla dlouho ve vzduchu otázka, zda bude nezbytné licencovat aplikační server odděleně, či zda bude (podobně jako u IDM produktů) součástí licence na "hlavní produkt" i omezená licence na aplikační server.
Hlavní zpráva je, že b) je správně, tj. produkty obsahují omezenou licenci i na aplikační server.
V detailu to znamená:
Hlavní zpráva je, že b) je správně, tj. produkty obsahují omezenou licenci i na aplikační server.
V detailu to znamená:
- UCM Standard Edition obsahuje omezenou licenci Weblogic Server Standard Edition
- UCM obsahuje omezenou licenci Weblogic Server Enterprise Edition (z důvodu clusterování)
- URM neobsahuje žádnou omezenou licenci
- I/PM obsahuje omezenou licenci Weblogic Server Enterprise Edition
- ECM Suite omezenou licenci Weblogic Server Enterprise Edition
- WebCenter - nic se nemění, tj. neobsahuje žádnou omezenou licenci
Subscribe to:
Posts (Atom)